Загартування дітей дошкільного віку

Особливу увагу батьків привертає здоров’я дітей ! Потрібно докласти багато зусиль, щоб сформувати міцне здоров’я у дитини. Так що ж робити, щоб малюки зростали здоровими?

Зміцненню імунітету сприяє загартування, яке відбувається у різні способи, зокрема:

Провітрювання дитячої кімнати та спальні;

Обливання;

Обтирання;

Вмивання прохолодною водою.

У загартуванні можна використовувати природні чинники, які посилюють позитивний вплив фізичних вправ і сприяють зміцненню організму дитини. Під час такого загартування батькам вдома слід уважно спостерігати за дитиною.

Загартування – це систематичний базовий, дозований вплив на організм тими чинниками, що часто спричиняють хвороби. Наприклад, досягти нормального протікання всіх фізіологічних процесів дитячого організму за будь-яких змін температури.

Головне завдання батьків у процесі загартування – створювати для дитини не «тепличні» умови, а такі, що дають їй змогу зміцнити вроджені сили організму.

Коли і як починати загартовувати дитину?

Проводити процедуру загартовування необтяжливо і просто, якщо ввести їх до розпорядку дня. У разі регулярного проведення таких процедур сформовані батьками навички поступово перетворяться на спосіб життя дитини.

Загартовування треба починати лише тоді, коли дитина здорова, і ліпше за все з настанням теплої пори року. Першим етапом має стати загартування організму під час щоденних гігієнічних процедур. Умиватися дитина має без сорочки. Так вона має змогу вимити шию і верхню частину грудей і потім насухо витертися рушником.

Перебуваючи вдома, важливо стежити за температурним режимом. Температура в кімнаті не має перевищувати +18…+20 С, а вода для умивання не вище ніж +17 С. Провітрювати кімнату слід не менше 4-5 разів на день. Єдине попередження – уникати протягів, аби запобігти простуді. Якщо в кімнаті протяг, то дитина має перебувати в іншому місці.

Загартовування водою слід проводити поступово – через кожні 5-7 днів знижувати температуру води на 1 С, водночас уважно стежити за самопочуттям дитини і швидкістю її зігрівання після процедури.

Іноді потрібно тимчасово припиняти загартувальні процедури, зокрема у зв’язку з хворобою дитини. Після одужання їх потрібно відновити, проте продовжувати за температури води не нижче за +23 С і меншої тривалості самої процедури.

Які способи загартовування рекомендувати батькам дошкільників?

Про те, як правильно загартовувати дитину, варто порадитись з педіатром. Знаючи особливості розвитку дитини, він може дати конкретні рекомендації. Розглянемо найбільш поширені способи загартування.

Одяг дитини необхідно добирати відповідно до погодних умов і рівня її фізичної активності. Через високу рухову активність діти менше мерзнуть ніж дорослі. Одяг має бути з натуральних тканин, щоб дитина не пітніла.

Завжди можна взяти з собою на прогулянку запасні речі, в які вдягнути дитину, якщо похолоднішає.

Удома треба вдягати дитину так само, як дорослого. Якщо в помешканні тепло, досить трусиків та майки. Ходити вдома найліпше босоніж, але не по підлогах із кахелю чи ламінату, застеленому на бетонну плиту. У такому випадку необхідно вдягти шкарпетки чи взувати капці.

Важливим способом загартування є прогулянки на свіжому повітрі. Уже з перших днів життя дитині необхідно хоча б декілька годин перебувати на дворі.

Вплив сонячного проміння – головне джерело вітаміну D, який у свою чергу відповідає за правильний ріст дитини. Тому варто якомога більше вільного часу проводити на свіжому повітрі, тим більше в теплу пору року. Улітку можна поставити біля будинку басейн, у якому дитина плескатиметься.

Також потрібно якнайчастіше виїжджати на природу6 до лісу, річки, моря.

Повітряні ванни – це ефективний спосіб загартування, який проводять у будь-яку пору року в приміщенні за температури +16 С…+18 С. При цьому дитину одягають лише в білизну.

Приймати повітряні ванни починають за температури +18 С і тривалість 5-10 хвилин. Протягом подальших десяти днів тривалість повітряних ванн поступово збільшують до 20 хв., а потім знижують температуру в кімнаті на 1 градус кожні 5 днів. Лише вже загартовані діти можуть приймати повітряні ванни за температури +10…_12 С. У весняний і літній період повітряні ванни приймаються надворі.

Дуже корисною для організму дитини є ходьба босоніж. Улітку на свіжому повітрі можна ходити по траві, піску, гальці тощо. У приміщенні ж доцільно застосовувати загартувальний комплекс «соляна доріжка». Розпочинається вона резиновим килимом з виступами, на якому дошкільник стрибає. Це активізує рефлекторні точки стопи, що позитивно впливає на імунітет. Потім дитина ходить босоніж по махрових рушниках, змочених у розчині морської або кам’яної солі. Далі дитина йде, витираючи ноги від солі, змоченим прісною водою рушником. Останній етап – прогулянка сухим рушником. Після закінчення вправи, дитина має вдягнути сухі шкарпетки.

Запорукою міцного здоров’я є водне загартування. Корисно в кінці кожного купання обливати дитину водою, на декілька градусі холоднішою, ніж була під час купання. Поступове зниження температури води поліпшує тонус м’язів і підвищує імунітет. Для поліпшення кровообігу, стимулювання обміну речовин і заспокоєння нервової системи у воду можна додавати багату на мікроелементи морську сіль або відвари трав.

Слід зазначити, що загартування водою слід починати в теплу пору року, щоб до осені організм дитини вже був добре загартований.

Для дітей, які часто страждають на нежить і кашель, підготовкою до водних процедур є сухі розтирання тіла жорсткою волохатою рукавичкою до почервоніння шкіри.

Проводити розтирання слід одразу після ранкової гімнастики. Через два тижні регулярних розтирань можна перейти до вологих обтирань. Рукавичку потрібно змочити водою за температури +30 С, віджати і швидко обтерти груди і живіт дитини ,потім витерти їх махровим рушником. Так само розтерти спину, потім руки і ноги.

Кожні 5-7 днів температуру води знижують на 1 С, доки вона не буде +15 С. Якщо дотик вологою рукавичкою дитині неприємний, можна не знижувати температуру води ,а залишити на позначці +20 С. Такі обтирання потрібно проводити впродовж року.

Простим і доступним способом підвищення імунітету є спеціальний гартувальний масаж ,що проводять у чотири етапи

Тиждень Засоби для розтирання дитини
Перший Суха рукавиця
Другий Волога рукавиця, замочена в теплій воді
Третій Волога рукавиця, замочена водою нижчої температури
Четвертий Масажна щітка

Темп зниження температури і застосування масажної щітки визначають відповідно до реакції дитини на процедуру.

Після кожної процедури дитина вдягає суху білизну.

Якщо дитині не до вподоби обливання водою з голови до ніг, то необхідно привчати до цієї процедури поступово: спочатку обливати холодною водою лише ніжки, потім – по пояс. Коли такі процедури стануть звичними, час переходити і до повного обливання. Загалом обливання проводять так: пів відра води виливають на одне плече дитини і стільки ж на інше. Можна також застосовувати душ. Температуру води спочатку встановлюють +33…+32 С, а через 5-7 днів знижують на 1 С, поступово доводячи до +20 С. Після обливання тіло дитини розтирають до почервоніння шкіри.

Одним із найліпших способів загартування є купання. Починати купання дітей слід за температури води не менше ніж +18 С. Перших 2-3 купання дуже короткі: достатньо лише зайти в воду і пірнути 2-3 рази. Після купання слід добре розтерти тіло дитини рушником.

Наступного разу тривалість перебування дитини у воді зростає до 5 хвилин. Потім час купання слід поступово довести но 20 хвилин.

Якщо у воді, або після виходу з неї дитині холодно, у неї «гусяча шкіра», посиніння губ та тремтіння, то купання було занадто тривалим.

Для щоденного миття ніг холодною водою в таз наливають воду, дитина опускає туди ноги по щиколодку і топчеться 2-5 хвилин. Після цього насухо витирає ноги. Спочатку температура води становить +34…+35 С. Через 3-5 днів слід знизити температуру на 1-2 С, доводячи її до +15 С і навіть до +10 С. Під час миття ніг потрібно стежити за тим, щоб дитині не було холодно. Після ванни ретельно розтирають ноги рушником.

Ці процедури мають бути щоденними. Якщо дитина захворіла, їх проведення тимчасово припиняють, а після одужання – розпочинають систематичне проведення процедури з теплішої води.

Протипоказання до загартування дошкільників

Як що дитина захворіла чи погано почувається, то загартовування слід припинити, незалежно від способу його проведення. Це загальне правило загартування, проте існують і специфічні протипоказання до деяких процедур. Зокрема повітряні ванни не проводять за сильного вітру і несприятливої погоди. Якщо дитина тремтить, у неї «гусяча шкіра» тощо, то процедуру слід припинити.

Протипоказаннями для прийняття сонячних ванн є:

- температура повітря вище +30 С;

- усі форми диспепсії;

- кишкові інфекційні захворювання;

- гострі запальні захворювання.

Можливість прийняття сонячних ванн при туберкульозі легенів вирішує лікар залежно від перебігу хвороби і стану хворого.

Купатися та плавати в басейнах та у відкритих водоймах заборонено у разі епілепсії або епілептичного синдрому, захворювання нирок, активної форми туберкульозу. Також не дозволяють купатися дітям з підвищеною температурою тіла та з гострими захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Розпочавши загартування дитини, не варто чекати дуже швидкого результату. Лише систематичне проведення процедур зміцнить її здоров’я. Наостанок слід наголосити, що процедури загартування мають викликати у дитини приємні відчуття, тому дуже важливо знайти до дитини індивідуальний підхід.

Кiлькiсть переглядiв: 118