/Files/images/6160269b2228a632877897.jpg

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 р. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Метою Всесвітнього дня психічного здоров'я є активні дії, спрямовані на скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості, кількості вживання психотропних речовин і самогубств, питань та проблем допомоги людям, які страждають на психічні розлади, методи для профілактики, медичного лікування та запобігання психічним відхиленням, соціальній адаптації.

Всесвітня організація охорони здоров'я визначає психічне здоров'я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок в свою спільноту. У цьому сенсі психічне здоров'я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування спільноти.

Зростанню захворюваності сприяють інформаційні навантаження, політичні та економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси.

Стрес - психічна реакція, особливий емоційний стан організму, який виникає у напружених обставинах. Виникнення і переживання стресу залежить не стільки від об’єктивних, скільки від суб’єктивних чинників, від особливостей самої людини: оцінки нею ситуації, зіставлення своїх сил і особливостей з тим, що вимагається. У стресовому стані людина припускається помилок при розподілі й перемиканні уваги, у неї у житті, порушується перебіг пізнавальних процесів (пам'ять, мислення), спостерігається розлад координації рухів, неадекватність реакцій, дезорганізація і гальмування всієї діяльності.

Здоров’я людини, в тому числі й психічне, в першу чергу залежить від неї самої. Щоб подбати про своє психічне здоров’я варто:

• знайти хобі та розвивати його;
  • організувати час та простір для якісного сну;
  • бути активним (багато ходити, займатися спортом тощо);
  • спілкуватися з цікавими людьми;
  • медитувати.

Серед ознак доброго психічного здоров’я виділяють:

-здатність долати щоденні стреси та вирішувати проблеми;

-продуктивність та ефективність праці;

- можливість рости та розвиватися;

- інтерес щодо інших людей і спільноти;

- відчуття якості життя.

Здоров’я населення залежить від рівня благополуччя всього суспільства і від його уваги до цих проблем.

Вже майже півроку триває військова агресія росії та бойові дії на території України. За таких умов ми можемо відчувати стрес та глибокі переживання, страх, тривогу, як за себе, так і за близьких та рідних.

Для того щоб допомогти дітям та їхнім батькам знизити рівень стресу, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватись про здоров'я, безпеку та розвиток дітей під час війни, тут публікуються рекомендації експертів та користні матеріали.

в Україні розпочалася інформаційна кампанія «Скажи чесно, як ти?», що має на меті допомогти громадянам подолати стрес і тривожність.

Публікуємо номери «гарячих ліній», на які можна звернутися для отримання безоплатної психологічної допомоги:

• лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня);
  • урядова лінія 1547 (цілодобово);
  • лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово);
  • Київський міський центр психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи 044 456 17 02, 044 456 17 25 (цілодобово);
  • лінія емоційної підтримки МОМ 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня);
  • лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово);
  • лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Міністерстві у справах ветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово);
  • національна гаряча лінія із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного, цілодобово).

Будьте уважними один до одного та бережіть власне психічне здоров’я.