Важливість якісного сну. Навіщо денний сон?

Вчені всього світу все більше уваги звертають на те, як сон впливає на розвиток дитячого організму.

Якщо людину позбавити відпочинку, то це призвело б до виснаження нервових клітин, а потім і до їх загибелі.

Якщо дитина не отримує необхідний час для сну, це призводить до значних порушень в її поведінці, самопочутті, розвитку нервової системи. Фахівцями доведено, що нестача сну з великою ймовірністю провокує появу у дітей виникнення синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю, а так само ряд інших порушень.

/Files/images/33_compact.jpg

Порушення, викликані у дітей дефіцитом сну:

  • синдром дефіциту уваги з гіперактивністю
  • синдром хронічної перевтоми, а далі
  • неврози, психічні розлади
  • порушення поведінки, слухняності
  • підвищена збудливість і чутливість
  • затримка в розвитку мови, пізнавальної активності
  • зниження імунітету

Це зовсім не означає, що дитину потрібно частіше укладати спати або дозволяти їй спати довше, ніж передбачалося.

Американська Академія Педіатрії рекомендує звернути увагу натакі орієнтовні потреби дитини у сні для підтримки та зміцнення її здоров’я:

1)Немовлята(від 4місяців до12місяців)—12-16 годин на24години(включаючи денний сон).

  • Перші три місяці життя ваша дитина буде спати іпрокидатися цілодобово (загальний час сну вцей період становить близько 14-17 годин надень). Більш регулярні схеми сну зазвичай розвиваються приблизно дочетвертого місяця.

2)Діти віком від 1до2роківмають регулярно спати11-14 годин кожні 24години(включаючи денний сон).

  • Малюкам цього віку, якправило, потрібнаобідня дрімота тривалістю від однієї дотрьох годин.Недозволяйте дитині спати занадто близько доосновного сну вночі, боцеможе його ускладнити.

3)Діти віком від 3до5роківповинні регулярно спативід 10до13годин(включаючи денний сон).

  • Разом зтим, відзначається, щобільшість дітей відмовляються від денного сну в5-річному віці. Івцьому немає нічого поганого. Можна запропонувати дитині полежати спокійно, взяти іграшку, почитати книжку тощо.

Відзначимо, що у вже згаданому аналізі багатьох досліджень денного сну вчені встановили, що незважаючи на те, що денний сон стає менш значущим з віком,немає очевидних даних, якіб підтвердили,що після дворічного віку денний сон немає сприятливого когнітивного ефекту.

Насправді деяким дітям молодшого шкільного віку і навіть підліткам все-таки може бути потрібен денний сон. Короткочасний відпочинок посеред дня здатний творити дива для дітей, які ростуть ідотогож мають значні шкільні навантаження.Але важливо робити такий денний перепочиноккороткочасним— близько 30хвилин— інезанадто пізнім, аби він невпливав наякість нічного сну.

Режим сну для дитини вкрай важливий, але ситуації можуть бути різними, і, якщо в силу якихось обставин, дитина не може заснути в установлений час, необхідно створити для неї відповідну атмосферу, яка гарантує можливість для відпочинку і стимул для розслаблення. Дуже часто в порушеннях сну дітей лежить неправильне ставлення дорослих до їх режиму сну і підготовці до сну. Маленька дитина не може самостійно регулювати свій день, не завжди розуміє як повідомити про своє самопочуття дорослому, не знає як готуватися до сну. Навіть найменший дискомфорт, як попрілості або роздратування через ярлика на комірі, можуть викликати у дітей серйозні порушення сну і їх наслідки. Особливо важливо дотримуватися режиму сну дітям, які відвідують дитячі дошкільні й шкільні установи, так як їх пробудження не пов'язане з біологічними ритмами. Для таких дітей особливу важливість грає режим сну і заходи підготовки до сну.

Як можна дізнатися, що дитина потребує додаткового сну вдень?

Дослідники пропонуютьбатькам запитати себе:

  • Моя дитина протягом дня єсонною?
  • Моя дитина прокидається пізно ​​і роздратованою?
  • Ранкове прокидання вимагає багато часу тазусиль?
  • Моя дитина неуважна, нетерпляча, гіперактивна чиагресивна?
  • У моєї дитини є проблеми з зосередженням на шкільних та інших завданнях?

Якщо вивідповіли «так» набудь-яке зцих питань, подумайте про коригування режиму нічного або денного cну дитини.

Директор Інституту вікової фізіології, академікМар’яна Безрукихтакож пояснює, якбатьки можутьрозпізнати втому дитини дошкільного віку:

  • «Подитині 3-4 років прекрасно видно, щовона втомилася ієперезбудженою. Унеї трішкипорушується координація рухів.Вона діє зодного боку метушливо, але зіншого— через силу ідещо уповільнено. Щейпоочах видно.Очі стають „сонними“.Взагалі, кожні батьки свою дитину знають краще, ніж будь-хто інший. Вмійтеспостерігати задитиною. Зрозумійте момент».

Бажано також проконсультуватися звашим педіатром, аби виключити можливі соматичні тапсихічні проблеми йотримати поради щодо вдосконалення режиму дня вашої дитини.

Лікарі також нерекомендують затримувати малюка вліжку, якщо вінпрокинувся раніше звичайного, якінетреба наполегливо будити, якщо його денний сон дуже міцний. Більшеорієнтуйтеся ненагодини, анаповедінку дитини.

У вихідні дні доречно дотримуватися тогож розкладу,що і в будні, аби дитина нестраждала від недосипання та постійних зсувів розкладу.

Як допомогти дитині підготуватися до сну:

1. намагайтеся укладати спати дитину в один і той же час

2. для немовляти сон на свіжому повітрі дуже важливий, хоча б 2-4 години в день дитина повинна спати на вулиці

3. не можна дозволяти дітям гучні ігри перед сном, перегляд

4. намагайтеся оберігати дітей від сімейних конфліктів, це теж сильно впливає на якість їхнього сну, то що для вас здається незначним, впливає у багато разів сильніше на чутливу дитячу психіку

5. завжди стежте за шкірою дитини і її одягом, яка не повинна стримувати рухів або мати дратівливий для шкіри склад або елементи

6. приділіть особливу увагу місцю, де спить малюк: для спокійного сну дитини підійде рівний і пружний матрац, ліжко краще встановити далеко від вікна і нагрівальних приладів, в темній або напівтемній кімнаті

7. провітрюйте кімнату і підтримуйте оптимальну вологість повітря і комфортну для сну температуру 18-21 ° С

8. завжди проводите досить часу перед сном з дітьми, укладайте їх спати позитивно налаштованими, обійміть і поцілуйте їх перед сном9. якщо вночі дитина спітніє, акуратно, щоб не розбудити, поміняйте їй одяг

Будьте уважними до стану дітей, звертайте увагу в якому настрої вони прокидаються і, якщо дитина не відчуває себе достатньо відпочившою після нічного сну, подумайте, що могло б бути причиною. Якщо дитина ходить сонна, дайте їй можливість відпочити днем, після повернення додому. Пам'ятайте, дитина не може сама знайти і усунути існуючі проблеми, їй потрібно в цьому розумно допомогти.

Денний сон: користь, вікові особливості та практичні поради

Денний сон допевного віку є однією зобов’язкових складових режиму дня дитини. Ми знаємо, що малюки, які сплять вдень, є спокійнішими, активнішими та здоровішими. Разом з тим, деякі діти навіть у трирічному віці можуть відмовлятися від денного сну, а в багатьох європейських та американських садках дитину ніколи не змушують спати вдень.

А ви знали, що за денний і нічний сон відповідають різні півкулі головного мозку? Тому вони не можуть бути взаємозамінними, а тільки доповнювати повноцінний відпочинок організму. Тривалість та частота денного сну змінюється з віком малюка. В перші 3-4 місяці біоритми тільки встановлюються і денний сон може бути хаотичним. Кількість денних періодів сну змінюється з часом, так діти переходять на три рази в 8-9 місяців, один сон вдень – після 15 місяців, в 3-4 роки можуть відмовитись від денного сну, хоча і деякі першокласники люблять подрімати після шкільного дня. Після 4-5 років денний сон можна обмежувати до одної-півтори години, щоб нічний сон почався якомога раніше.

Перший сеанс денного сну відповідає за процеси в головному мозку, дає емоційний і психологічний відпочинок. Другий денний сон є глибшим, він забезпечує відпочинок від фізичної активності, організм набирається сил. Саме тому варто ці два перші сеанси сну передбачати тривалістю біля півтори години. Третій і четвертий денні сни є відпочинковими переходами між періодами активності. Ці періоди можуть бути короткими – 30-45 хвилин. Сни у візочку під час прогулянки рекомендовані саме під час третього та четвертого сеансів.

Для чого малюкам спати вдень?

Більшість людей знає, щовисипання— один знайважливіших способів залишатисяздоровим, поряд ізповноцінним харчуванням тарегулярними фізичними вправами. Адітям, молодшим 5років, час денного сну необхідний щейдляфізичного тарозумового розвитку.

Так, денний сон:

1) Дає час тілу тарозуму дитинивідпочити йнабратися сил(підзарядитися енергією),підвищує їїімунітет.

  • Чим більше дитина недосипає, тим вищою єїївразливість доінфекційних хвороб.

2) Покращує пам’ять малюків ідопомагає засвоювати нові знання.

  • Провівши аналіз багатьохдослідженьвзаємозв’язку денного сну такогнітивних процесів удітей,молодших 5років, у2018 році вчені зробили висновок, щодіти, які сплять уденний час, показують кращі результати запам’ятовування, ніжті, які несплять. Припускається, щоденний сон захищає нестабільні спогади від подразників, які заважають їмміцніше зберегтися впам’яті.
3) Підтримує гарний настрій дитини.
  • Для батьків неєновиноюте, щодні без денного сну можуть бути повними істерик ісліз.Інаука підтверджуєце: водному здосліджень було виявлено, щодворічні діти, які пропустили денний сон,були менш радісними, більш тривожними тамали гіршу реакціюнанесприятливі події.
4) Покращує нічний сон.
  • Так, діти, які перенасичуються враженнями таінформацією протягом дня, часто стають дратівливими інеможуть заспокоїтися перед сном. Крім того, вони частіше прокидаються уночі тастраждають від нічних жахіть.

/Files/images/29_compact.jpg

Неперервність сну

Сон без пробуджень – це концентрований період відпочинку та відновлення. Фрагментований сон, такий, що передбачає пробудження, впливає на організм так, як сукупність короткотривалих, не глибоких снів. Через це з'являється сонливість вдень, дратівливість, знижується концентрація уваги. Фрагментація сну відбувається не обов’язково при повному пробудженні дитини, а й тоді, коли дитина спить у не спокійній атмосфері – в авті, візочку, на руках чи в інших місцях окрім ліжечка. Такий сон є не глибоким і не задовольняє повністю потребу у відпочинку. Для глибокого сну потрібна тиша та спокійна, звична для малюка атмосфера.

Проте існують також мікро пробудження між циклами сну. Вони є цілком нормальними та працюють як захисна функція організму, щоб перевірити чи атмосфера засинання не змінилась. Такі рухи уві сні зазвичай не запам’ятовуються та не впливають на глибину основних фаз сну. Починаючи із чотирьох місяців малюки вже можуть добре пам'ятати в яких умовах вони засинали, тому якщо ваша дитина заснула на руках чи під час годування, а під час пробудження відчула, що тепер її поклали у ліжечко – може стати причиною повного пробудження.

Щоб уникнути такої перервності сну важливо поступово, після чотирьох місяців, зменшувати свою участь у процесі засинання дитини. У цей період вже починає формуватись навик самостійного засинання. Проте це не означає, що вам варто залишати дитину на самоті. Можна почати з того, щоб бути біля дитини, коли вона засинає, погладжувати, співати. Якщо це працює і малюк добре входить у сон, то наступного разу участь можна зменшити. Проте, якщо дитині не сподобаються зміни, варто додати більше допомоги, повернутись до звичного способу засинання, але наступного разу спробувати знову змінити цей процес на користь більш самостійного. Рекомендую пробувати нові способи засинання відповідно до того, як дитина виростає, проте важливо завжди спостерігати за тим, чи комфортно це для дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 90