Як навчити дитину засинати самостійно

Спільний сон - прийом, який дозволяє молодій мамі вдосталь висипатися, а дитині відчувати комфорт і захищеність. Крім того, це дає можливість не відволікатися на годування і підтримувати режим харчування немовляти «на вимогу». Однак через те, що діти легко звикають до такого сну, згодом їх набагато важче привчити до самостійності. Щоб не посилювати проблему, батьки повинні знати, як навчити дитину засипати самостійно.

Чому дитина не може засипати самостійно

Основна причина, через яку дитина не може засипати сама, - це неправильні дії батьків. Спочатку вони, оберігаючи сон всіх членів сім'ї, беруть малюка спати з собою, а потім стають заручниками такого режиму.

Сім'ям, в яких гостро стоїть питання, як навчити піврічну або однорічну дитину засинати самостійно, потрібно в першу чергу переглянути свій режим дня. Можливо, перед відходом до сну дорослі розігрують малюка, в результаті він лягає спати перезбудженим. Аналогічна ситуація виникає при перегодовування. Ще одна причина поганого сну - відсутність відповідних умов. Щоб дитина лягла спати самостійно, у неї має бути організовано спальне місце. Навіть якщо у малюка немає власної кімнати, у нього повинна бути окреме ліжко.

В якому віці потрібно привчати дитину спати одному?

Перш ніж почати турбуватися про те, як навчити дитину в 1 рік або іншому віці засипати самостійно, потрібно зрозуміти, чи готова вона до цього. Тут все залежить від її фізіологічного та психоемоційного стану. Деякі діти, які звикли до режиму і яких ніщо не турбує, готові спати на самоті вже в ранньому віці. Гіперактивним і легкозбудливим малюкам для цього може знадобитися від кількох місяців до кількох років.

Фахівці рекомендують починати привчати дитину до самостійного сну вже з народження. Дослідження показали, що діти у віці 1,5-3 місяців набагато швидше звикають засинати без допомоги батьків. Якщо дитина до 1 року вже звикла спати одна, ні в якому разі не можна порушувати цю традицію. Як правило, дітей, які до 1-1,5 років спали на самоті, а потім змінили режим, неможливо відучити від батьківської спальні майже до 5-6 років.

Методики привчання до самостійного засипання

Існує безліч методик, які допомагають батькам зрозуміти, як навчити дитину засинати самостійно. Умовно їх можна поділити на дві групи: ті, які мають на увазі плач дитини, і ті, при яких вона засинає без сліз. Ось деякі з них:

1. Метод Вайлсбута. Засновник методики вважав, що для того, щоб дитина заснула, потрібно дати їй можливість поплакатися. Для цього батьки повинні залишити її одну в ліжечку і вийти з кімнати. Наплакавшись, малюк засне самостійно. Метод підходить дітям з чотирьох місяців, не вимагає допомоги батьків і спрацьовує приблизно на 3-4 день. Однак противники методу стверджують, що через це може порушитися базова довіра дитини до батьків. Крім того, метод викликає у дорослих стрес.

2. Метод Фербера. Методика схожа з попередньою, але тут батькам потрібно періодично перевіряти і заспокоювати малюка. Як правило, ефект теж настає на 3-5 день. Однак метод теж не підходить дорослим без «залізної волі». Він викликає стрес як у них, так і у дитини.

3. Метод Трейсі Хогг. Ця методика відноситься до «безслізної». Батькам, які не знають, як навчити дитину в 4 місяці або іншому віці засипати самостійно, потрібно спочатку заспокоїти її, поплескуючи або наспівуючи пісню. Якщо малюк в цей час плаче, його краще взяти на руки. Після того, як він повністю заспокоїться, перекласти в ліжечко. Методика підходить легкозбудливих дітей. Вона привчає до ритуалу відходу до сну, допомагає батькам краще розуміти свою дитину. Однак метод діє повільно.

4. Метод Елізабет Пейнтлі. Ще одна невербальна методика- поступово загасаюча допомогу батьків. Спочатку вони заспокоюють малюка, поки він майже не засне, трохи пізніше - до сонного стану. Згодом вони вчаться його 3асинати, не беручи його на руки. Після цього контакт зводиться лише до легких дотиків, а потім і зовсім припиняється, замінюючись ласкавими словами. Слідуючи методиці поступово, батьки зможуть заспокоювати немовля на відстані. Однак для цього потрібно дуже багато часу.

5. Метод Кім Вест. Ця методика схожа з попередньою. Але тут батьки зовсім не беруть дитину на руки. Вони укладають її в ліжечко, а потім, погладжуючи і вимовляючи ласкаві слова, потихеньку віддаляються від неї. Це повинно відбуватися протягом 3-4 днів. Метод хоч і діє повільно, зате зміцнює зв'язок між малюком і батьками.

Всі ці методики підходять і тим, хто цікавиться, як навчити дитину засинати самостійно днем. Однак слід врахувати, що чим швидше батьки хочуть домогтися результату, тим більше стресовий буде процес.

Кiлькiсть переглядiв: 207