Картини, які знімуть стрес: фрактали

/Files/images/9c6f1cc8efd9a5aa2b1c194f21e9f0bd.jpg

Давно не секрет, що об'єкти, що мають ознаки фракталів, сприймаються людським оком як найвищий прояв гармонії та краси. Крони дерев та гірські хребти, унікальні візерунки сніжинок та «золоті» спіралі морських раковин та хвиль, кристали та корали — ми готові нескінченно споглядати їх і в живій природі, і на полотнах художників. Як з'ясувалося, це заняття ще й цілюще: згідно з багаторічними дослідженнями американських учених, воно знижує рівень стресу на 60 відсотків.

/Files/images/0bHzQHYBijw.jpg

Коли ми дивимося на різні предмети, наші очі роблять безліч пошукових рухів, скануючи об'єкти. У сучасному місті середовища найчастіше агресивні, тобто. містять множину однакових дрібних елементів. При розгляді такого середовища виникають перешкоди, мозку важко злити образи від очей, виникають зайві саккади, мозку «ні за що зачепитися» у такому полі. Друга проблема – це гомогенні візуальні середовища, коли відсутні видимі елементи, або їх кількість різко знижено: від рівних одноколірних стін, великих стекол, асфальтових просторів.

/Files/images/unnamed (1).jpg

Природний перебіг пошукових рухів наших очей – фрактальний. З одного боку, це найефективніша стратегія пошуку, оскільки дозволяє покрити найбільшу відстань, з іншого боку ми її використовуємо можливо тому, що розглядали еволюційно фрактальні об'єкти природи. Отож коли збігається розмірність траєкторії рухів очей та об'єкта, це призводить до зниження стресу та стану потоку, що дуже корисно для здоров'я («фізіологічний резонанс», словами одного з авторів). Додайте більше фракталів у своє життя і це допоможе вашій префронталці краще впоратися зі стресом.

Спрощене наукове визначення фракталу (від латинського fractus — «подрібнений, зламаний, розбитий») — безліч, що має властивість самоподібності. Цим поняттям також позначають самоподібну геометричну фігуру, кожен фрагмент якої повторюється при зменшенні масштабу. Фрактальними характеристиками мають багато систем людського організму: будова кровоносної системи, бронхіального дерева, нейронних мереж тощо.

Лікування Поллоком

Річард Тейлор з Орегонського університету займається вивченням фрактальних структур загалом і у живопису починаючи з 1999 року. Зокрема, на прикладі полотен його співвітчизника Джексона Поллока. За допомогою комп'ютерного аналізу візерунків, з яких зіткані картини, вчений встановив, що вони мають властивості, властиві природним фрактальним явищам — таким, як берегові лінії, наприклад. Саме цьому чиннику дослідник схильний приписувати незбагненну багатьом популярність робіт американського абстракціоніста.

Діти вже з 3 років розпізнають та віддають перевагу фрактальним об'єктам.

Це відкриття було зроблено серед дітей, які виросли у світі евклідової геометрії, наприклад, у будинках з кімнатами, збудованими з прямих ліній у простій манері.

Цікаво, що фрактальна складність картин художників пов'язана зі здоров'ям їхнього мозку. Так, у Віллема де Кунінга була хвороба Альцгеймера і фрактальна складність його абстрактних картин зменшувалася рівно пропорційно до прогресування деменції. А при шизофренії, коли спостерігаються піки дофаміну та гіперактивність окремих ділянок мозку, ситуація буває зворотною. Так, Луїс Уейн, який малював котів, у міру розвитку шизофренії, почав малювати все більш абстрактних та високофрактальних котів.

При розгляді фракталів у лобовій корі збільшується альфа-активність, при цьому достатньо хвилини. Тому використовуйте біодизайн для зниження стресу: піднімайте очі подивитися на хмари (фрактали розміром 1,3), запаліть камін (фрактальні язики полум'я), погуляйте в парку. Власне, ми можемо науково розрахувати фрактальність «природного вигляду», який вам подобається і зрозуміти, чому він вам подобається чи не подобається. Розгляд фракталів зменшує рівень стресу, розслаблює, зменшує тривожність, допомагає боротися зі втомою. 20 хвилин на день у фрактальному середовищі вважається достатнім, щоб отримати помітний позитивний вплив на здоров'я.

Для людини найкорисніші фрактали з розмірністю 1,3-1,5. Для прикладу: Хвилі та хмари мають розмірність 1,3 (!). Малюнок узбережжя 1,05, електричний розряд – 1,75.

Де ми можемо знайти фрактали?

  • Дерева, кущі, рослини. Дерева як із листям, так із голими гілками.
  • Хмари. Дивитися на небі. Підійдіть до вікна та помилуйтеся хмарами.
  • гори
  • хвилі та перебіг води
  • Вогонь. Працює навіть імітація полум'я або відеозапис.
  • Мистецтво. Як природа, і картини Поллока.
  • архітектура, особливо класична. Про нейроархітектуру я вже окремо писав.
  • Біодизайн в будинку. Картини природи, оздоблення каменем, натуральні матеріали.

/Files/images/ф4.jpg

Розмальовки-фрактали

/Files/images/images.png

Кiлькiсть переглядiв: 167