ШУМ, ЯКИЙ ЗАСПОКОЮЄ

Наше життя наповнене найрізноманітнішими звуками, а абсолютна тиша є чимось незвичним. Ми навіть не сприймаємо своє життя без звуків. Проте, постійний шум стомлює.

Про шкоду шуму відомо давно, але досліджень у цій області проводилося не так багато. Проте деякі дослідження показали, що сильний шум становить велику небезпеку, особливо в поєднанні з пилом і вібрацією У той же час і тиша для людини — не найкорисніший стан.

Вчені давно помітили, що шум природи заспокійливо діє на людину. Сьогодні є навіть санаторії, в яких лікування здійснюється за допомогою співу птахів, шуму прибою або дощу. Помічено, що така терапія успішно справляється з головним болем, безсонням, тонізує організм. Японські винахідники навіть подушку придумали, яка імітує звуки дощу.

Чому шум шкідливий для здоров’я і як з цим боротися,— лектор TED

Матіас Баснер, вчений, який займається дослідженням шуму, в лекції наTEDMED розповідає про те, як шум впливає на здоров’я і сон людини і як навчитися отримувати користь зі звуків тиші.

Вплив шуму на організм є підвищення ризику серцево-судинних захворювань у людей, що піддаються певному рівню шуму протягом тривалого періоду часу. Шум викликає стрес, особливо, якщо у нас немає можливості його контролювати. У нашому організмі виробляються гормони стресу, такі як адреналін і кортизол, в результаті чого змінюється склад крові, а також будова стінок кровоносних судин, які стають менш еластичними всього за одну ніч у шумній кімнаті.

Епідеміологічні дослідження довели взаємозв'язок між шумом і підвищеним ризиком розвитку гіпертонії, інфаркту тастенокардії. І незважаючи на те, що цей ризик накопичується малими дозами, він являє собою велику проблему для здоров’я населення, тому що шум є всюди і він впливає на багатьох з нас.

Ще одним важливим наслідком шумового забруднення є порушення сну. Сон являє собою активний механізм відновлення організму, він готує нас до чергової фази неспання. Тиша у спальні — це запорука того, що дослідники називають «гігієною здорового сну». А наша слухова система є стражником, який здійснює постійний нагляд за зовнішнім середовищем, виявляючи потенційні загрози навіть коли ми спимо. Тому шум у спальні заважає швидко заснути.

Міжнародний день захисту від шуму відзначається 29 квітня

Корисні шуми

Білий шум

Білим називають шум, що є рівномірним на всіх частотах, ніби біле світло, що ввібрало у себе всі кольори. Такий шум може бути як природним, так і штучно створеним. Приклад природного — близький шум водопаду, штучного — гудіння пилососа, перешкоди у радіоефірі.

Останніми роками з’ясувалося, що для батьків білий шум має найпрактичніше значення! Він допомагає заспокоїти малюка та налагодити його сон.На думку вчених, саме білий шум нагадує немовляті про перебування у материнському лоні. Протягом вагітності плід оточують звуки материнського організму: серцебиття, шум крові, що тече по сосудах, робота шлунково-кишкового тракту тощо. Оскільки ж дитина знаходиться серед тканин, усі ці звуки видаються дуже гучними, фактично, її оточує безперервний шум. Тож у перший рік життя тиша нервує малюка, а зовнішній білий шум нагадує про безпечне середовище.

Білий шум для сну немовлят

Сьогодні білий шум для дорослих активно використовується в різних гаджетах. Є спеціальні додатки, плейлисти, навушники, генеруючі його. Це допомагає розслабитися, а також замаскувати шум у вухах (тиннитус) тим, у кого є така проблема.

Наприклад, колонка генератор білого шуму Adna Sound та багато іншого: https://www.joom.com/uk/best/bliy-shum-okeanu

Як «працює» білий шум?

Справа в тому, що більшість наших органів, в т. ч. слух, знаходяться в активному стані під час нашого сну. Відповідно, як тільки наш слуховий апарат вловлює зміни звукового фону, а мозок перетворює ці зміни в звук, свідомість переходить в режим «неспання».В даному випадку, білий шум згладжує виникаючі звукові зміни, поглинаючи будь-які коливальні рухи. Відповідно, за рахунок цього, поліпшується якість сну. По суті, білий шум — ідеальний маскировщик.

«Рожевий» шум

рожевий шум та звук для заспокоєння, концентрація, фокус, сну, видалення навколишнього шуму, дитячий

«Рожевий» шум (РМ) звучить більш м'яко порівняно з білим щумом (БШ). Складається з міксу звуків високих і низьких частот. Крім того РШ відрізняє певна періодичність — в кожній октаві звук як би зникає.

  • До природнього «рожевого» шуму можна віднести звук биття серця — один з перших основних звуків, які дитина чує в утробі матері.
  • До штучно створеного РШ — звук вертольота, який летить і т. п.

Якщо БШ викликає у вас або у малюка стійке почуття неприйняття, спробуйте використовувати РШ.

Педіатри і сомнологи рекомендують використовувати білий/рожевий шум, якщо:

  • малюкові необхідно заснути на новому місці;
  • малюк дуже збудився і не може впоратися з власними емоціями (погодьтеся, вимагати від новонародженої крихітки контролю над емоціями просто нерозумно);
  • якщо в середовищі, що оточує малюка, з'явилися нові звуки (наприклад, звуки перфоратора або дриля за стіною);
  • якщо у малюка присутне легке фізичне нездужання;
  • якщо у малюка проблеми з циклами сну, і він прокидається кожні 20-40 хвилин і т. д.

Рожевий шум для концентрації

Люди, які працюють в опенспейсах, часто скаржаться на відсутність приватності. Та й працювати, постійно слухаючи уривки чужих розмов, дуже складно. Вирішити проблему може білий або рожевий шум, який приховує відволікаючі звуки, але сам по собі практично не заважає людині.

За даними експерименту Американського акустичного товариства (ASA), учасників якого просили виконати одне і те ж завдання в різних акустичних умовах, відсоток помилок при прослуховуванні рожевого шуму лише трохи перевищував аналогічний показник при роботі в повній тиші. Деякі компанії користуються такою особливістю сприйняття і встановлює в офісі спеціальні звукові системи, які випромінюють тихий, але успішно маскуючий розмови оточуючих людей рожевий шум. Особливо часто їх використовують в контактних центрах, де десятки людей одночасно розмовляють по телефону.

Як діє рожевий шум на психіку: користь і шкода

Рожевий шум також максимально схожий на звуки, які дитина чує в утробі матері:

  • стукіт серця,
  • звуки, що супроводжують роботу кишечника і т. д.

Відповідно, комфортною для малюка є аж ніяк не глуха тиша, а середовище, наповнене звуками. Але звуки повинні бути гранично знайомими, «рідними». І тоді вони будуть потужним засобом, що запускає режим «самозаспокоєння».

Безумовний плюс використання білого/рожевого шуму — швидкий запуск режиму самозаспокоєння малюка.

Мінус: ефект звикання. В наслідок, підрослому маляті може бути досить складно відмовитися від звички засипати/спати під білий/рожевий шум.

Як правильно використовувати білий, рожевий шум для немовлят, малюків?

  • Джерело шуму повинено знаходитися на відстані не менше 1 м від місця сну малюка.
  • Рівень шуму повинен становити не більше 50 дБ. Якщо у малюка істерика, яка супроводжується гучними криками, рівень звучання БШ може бути вище, ніж 50 дБ. Однак, по мірі заспокоєння малюка, звук потрібно зменшувати.
  • Якщо у малюка проблеми з циклами сну, шум потрібно включати через 10-20 хвилин після засинання дитини.

Шкода від білого шуму

Якщо занадто часто використовувати білий шум, шкода може виражатися в звиканні. Вважається, що мозок втрачає здатність розслаблятися без зовнішніх звукових стимуляторів. Насправді ж, ця теорія доведена не до кінця, і на всіх людей фонові шуми діють по-різному.

Деякі вчені висувають гіпотези, що мозку шкідливо довго отримувати випадкову інформацію - це знижує здатності до концентрації. Однак дослідження поки не підтвердили, що білий шум завдає шкоди нервовій системі і організму.

Ще одна теорія говорить про те, що від довгого впливу білого шуму псується слух. Це може бути вірно лише в тому випадку, якщо його гучність перевищує 50 дБ. Якщо ж слухати ці звуки на помірному рівні гучності, шкоди не буде.

Протипоказання для білого шуму

Деяким людям не підходить цей спосіб розслаблення - вони просто не переносять фонові шуми. Їх дратує монотонне шипіння, тому заснути під нього зовсім не виходить. В цьому випадку можна використовувати альтернативні засоби для засипання - наприклад, беруші для сну.

Види шуму

Фонові шуми прийнято класифікувати за кольорами, і білий - лише один з різновидів. Є ще такі варіанти:

Рожевий - миготливий шум, допомагає концентрувати увагу, боротися з депресіями і неврозами.

Коричневий - на слух сприймається тепліше білого, але може вступити в резонанс з органами черевної порожнини і викликати збій органів шлунково-кишкового тракту.

Синій - сприймається різко і може викликати дискомфорт.

Також бувають сірі, помаранчеві, зелені та інші шуми.

Кiлькiсть переглядiв: 135