Що таке резілієнс?

Резілієнс — це здатність відновлюватися після психологічних проблем, повертатися до початкової форми після всіх челенджів життя. Цю якість можна розвивати так само, як ми вчимо мову чи опановуємо спорт.

Людям, які мають низький резілієнс, часто складно відновитися самостійно. І є високий ризик, що саме вони страждатимуть від психічних розладів.

Помилкою буде думати, що люди з високим резілієнсом ідуть наперекір усім проблемам, приймають викликиз піднятою головою та ніколи не здаються. Це не так.

Люди з високим резілієнсом під час кризи теж переживають негативні емоції, причому іноді дуже сильні. Але вони здатні за допомогою власних ресурсів або з допомогою спеціаліста швидко відновлюватися та ставати навіть кращими, ніж були до кризи.

І коли вони знов стикаються зі схожою проблемою, вони відновлюються вже швидше та легше повертаються до звичного життя.

Як розвивати свій резілієнс?
1. Визнайте, що психологічні проблеми – це теж частина життя

Перш за все, потрібно зрозуміти, що відчувати якісь негаразди з психічним здоров’ям так само нормально, як відчувати проблеми з фізичним здоров’ям.

Як розпізнати такі негаразди?

•Емоційно:люди стають більш чутливі до критики, дратівливі, невпевнені в собі.

•Когнітивно:погіршується здатність концентруватися, виникають труднощі з прийняттям рішеннь, трапляються помилки, знижується продуктивність.

•Поведінково:людина запізнюється (чи, навпаки, все робить заздалегідь), пропускає обіди, перепрацьовує або бере додаткові вихідні, менше спілкується з друзями і колегами або, навпаки, стає більш екстравертивною.

•Фізично:з’являються втома, погане самопочуття, соматичні хвороби.

2. Знижуйте рівень психологічного навантаження

Потрібно навчитись вчасно помічати, коли ваш заряд падає. Знайдіть способи, що допомагають вам відновлювати своє ментальне здоров’я. Візьміть вихідний, вимкніть гаджети, побудьте у тиші, попрактикуйте майндфулнес, або просто займіться улюбленим хобі.

3. Не бійтеся звернутися по допомогу

Якщо вас щось турбує, і ви не можете впоратися самостійно, зверніться до спеціаліста.

На жаль, статистика свідчить, що:

35%працівників не звертаються за підтримкою, коли переживають проблеми з психічним здоров’ям.

86%подумають двічі, перш ніж запропонувати допомогу колезі з ознаками таких проблем.

У жодному разі не треба собі казати:«У тебе все добре, прекрасна робота, чудова родина, друзі, чого тобі не вистачає?»Обов’язково поділіться з кимось, розкажіть про свій біль.

Увага!Якщо за підтримкою звернулися до вас, не радьте «просто викинути дурні думки з голови» або «взяти себе в руки». Це те саме, що казати людини зі зламаною ногою — просто встань та йди.

4. Вчіться розуміти себе і свої емоції

Для цього потрібно звернути увагу на те, як ми думаємо. Зазвичай на певну подію ми реагуємо так:ситуація — емоція — поведінка. Тобто ми з початку емоційно реагуємо, а потім швидко діємо. Так швидко, що забуваємо проаналізувати ситуацію. Більшість думок у такі моменти не є правдивими та продуктивними.

Ваша реакція повинна виглядати приблизно так:ситуація — обмірковування — емоція — поведінка.

Наприклад, вам запропонували підвищення. Перша реакція – страх, адже вам здається, що ви не впораєтесь, ви недостатньо компетентні. Але якщо не панікувати, а трохи подумати, виявиться, що зі схожими задачами ви вже стикалися. Отже, заниження власних здібностей не є правдивим. Вам потрібно на лякатися, а радіти, що є нагода проявити свої здібності, розвинути навички.Головне, чому вам потрібно навчитися — додати в ланцюжок реагування на подію обмірковування.

Кiлькiсть переглядiв: 178