СЕНСОРНІ ІГРИ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ЗАСПОКОЇТИСЯ І ЗНЯТИ СТРЕС

Гра для дітей - природний стан, спосіб життя. Відпрацювання життєвих і поведінкових моделей і складних ситуацій. І спосіб ці моделі скорегувати, і з ситуаціями розібратися. Тому ігри можуть також допомогти дітям прийти в себе, якщо їм довелося побувати в будь-якій стресової ситуації.

Ігри в будиночок

Будь-які ігри, де дитина ховається, допомагають їй відновити особисті кордони, прийти в себе, коли вона збентежена або перенесла сенсорне перевантаження, стривожена або сильно втомилася. І коли дитина не відчуває себе в безпеці.

Забезпечте малюкові місце, де можна ховатися: будиночок з коробки або з тканини, накинутою на щось, куплений або саморобний, куточок у вбудованій шафі або під столом.

Ігри в немовля, в «животик»

Іноді діти хочуть, щоб мама взяла їх на ручки і похитала, як дитинча. Є малюки, які залазять перед сном до мами під ковдру і говорять «я в животику». Мамин животик рятує, коли не вистачає почуття безпеки і захищеності, а також уваги і турботи. Або батьківської уваги після народження братика чи сестрички.

Підтримуйте ці ігри, дозволяйте дитині пригрітися до вас, насититися вами! Малюки ще не можуть існувати автономно, батьківське тепло, захист і турбота необхідні їм, як повітря.

Кокон

Гра, яку можна порівняти з грою в будиночок, але в дуже тісний будиночок. Малюка можна сповивати, як немовля, загортати в ковдру, плед.

Можна грати в переродження (поступово з кокона) з гусениці до народження метелика.

Ця гра допомагає дітям, перевтома яких виливається в гіперрухливість, а також переляканим дітям. Добре грати в кокон вечорами під час адаптації до дитячого садка.

Бутерброд

Ця гра також хороша для малюків, чиє занепокоєння виливається в гіперрухливість, для дітей, які сукають ніжками при засипанні, для перевтомлених дітей, коли вони про все спотикаються і на все натикаються. «Бутерброд» допомагає малюкам відчути своє тіло, повернути собі відчуття самого себе. Плюс в цій грі мама або тато приділяють малюкові максимум уваги, що теж повертає дитині почуття себе.

Укладаєте дитину на подушку (або на дві), голова теж на подушці і ніжки на подушці (або на згорнутій в кілька шарів м'якій ковдрі) - це хліб на блюдці. Мажете хліб маслом - розгладжує дитину руками дуже акуратно і дуже ретельно. Лагідно проговорюючи кожну свою дію. Потім кладете поверх масла сир або другий шматок хліба - ще одну або дві подушки (щоб закрити всю дитину), ще раз намазуєте маслом - вже сильніше, з тиском «розмазуєте» подушки по дитині.

А потім - «ам, ам» - їсте бутерброд, стискаючи дитину в подушках з боків і трохи придавлюючи зверху.

Потім поглажуєте малюка по голові, посміхаєтеся і даєте йому ще полежати в подушках - поки сам не захоче вилізти.

«Котись ковбаскою по Малій Спаській!»

Дитина хоче бавитися, крутитися, крутитися, а вам треба її заспокоїти, щоб переключити на якусь справу.

Будемо дитину катати! По ігровому мату, по ковдрі, по ліжку. «А ну йди сюди!» - котимо лежачу дитину до себе. Дитина задоволена - прикотили до себе і обійняли, сидимо заспокоюємось. Чинить опір, проявляє активність - відсуваєте, котите від себе, підштовхуючи обома руками: «Котись ковбаскою по Малій Спаській!» І так кілька разів, поки стан дитини не зміниться.

Вийти з гри можна, «розтягуючи сосиску», тобто вирівнюючи дитину, роблячи потягушки. Можна з ковбаски зробити «бутерброд». Можна перейти до «калачика».

Калачик

Ця гра, як і «бутерброд», допомагає дитині відчути своє тіло, відновити втрачений через якісь переживань контроль над ним. Ця гра також хороша в період адаптації до дитячого садка або після дуже насиченого враженнями і активностями дня.

Замішуєте з малюком тісто - як слід замішуєте, це значна частина гри. Розкатуєте тісто, робите ковбаску і акуратно звертаєте в калачик - коліна до живота, головку до колін. І ставите в духовку, в тепло - вкриваєте пледом, ковдрою або простирадлом. І чекаєте. Потім акуратно дістаєте і дуже ніжно, погладжуючи малюка, мажете калачик маслом. І радієте. Який гарний, рум'яний, запашний, м'який, свіжий у нас калачик вийшов! Можна чай пити! І ведете дитину за стіл - годувати або поїти чаєм.

Ігри з водою

Майже всі ігри з водою діють на дітей заспокійливо і розслабляючи. Переливання води з ємності в ємність, переливання води шприцом або піпеткою (так, деяким дітям подобається піпеткою переливати воду з відерця в баночку), ложкою, експерименти з підфарбовуванням води фарбами - всі ці заняття приводять до того, що діти зосереджуються і заспокоюються. Купання в теплій ванні розслабляє тіло дитини, а за ним і всю дитину.

Вода змиває занепокоєння і зайве збудження. Ванна ідеальна після гучної активної прогулянки або після відходу гостей.

А після ванни дитину можна віднести на ліжко і вкрити м'якою ковдрою або м'яким простирадлом. Непогано влаштувати малюка на батьківському ліжку або в батьківському кріслі - в просторі мами чи тата, щоб воно його додатково підтримувало і заспокоювало.