Гіперактивність

/Files/images/31oct.jpg

Малюк промайнув по нашому кабінету, як ураган. Здавалося, що одночасно він є присутнім в декількох місцях. Він ліз всюди, хапав все, що попадалося під руку, ставив питання і, не чекаючи відповіді, мчався далі…

Як же відрізнити гіперактивну дитину від просто активної?

Звичайно, кожна дитина може на якийсь час стати некерованою, але для гіперактивної дитини це не рідкісні епізоди, а звичний стан. Непосидючі, активні діти цілком можуть стримуватися, при незнайомих людях вони поводяться набагато спокійніше, ніж з домашніми. А гіперактивні діти на людях поводяться набагато гірше, ніж удома : контакти з чужими людьми діють на них розгальмовуючи.

Гіперактивним дітям зазвичай ставлять діагноз - мінімальна мозкова дисфункція або СДВГ (синдром‎ дефіциту уваги і гіперактивності), головним проявом якого є порушення здатності дитини контролювати і регулювати свою поведінку, що виливається в рухову гіперактивність, порушення уваги і імпульсивність. Насправді немає двох однакових дітей з СДВГ, у цього синдрому багато осіб і широкий спектр можливих проявів. Передусім потрібно розуміти, що така дитина хвора. Але класичний образ хворого прямо протилежний - дитина лежить в ліжку, в'яла і пасивна. Цей стереотип настільки міцно впроваджений в нашу свідомість, що ми не можемо від нього відмовитися і не бачимо в поведінці гіперактивної дитини хворобу. Тому і пред'являємо до неї ті ж вимоги, що і до здорового.

Діагноста СДВГ

Грамотна, грунтовна діагностика є надзвичайно важливою передумовою ефективної допомоги дитині з СДВГ. Діагностичний процес при СДВГ досить складений, вимагає часу, високого рівня компетенції і мультидисциплінарної команди фахівців. До складу такої команди повинні входити, щонайменше, два фахівці - психіатр і психолог. При необхідності: додаткові обстеження педіатра/невролога, інших фахівців.

Психологи виділяють наступні ознаки, які є діагностичними симптомами гіперактивних дітей.

1. Неспокійні рухи в кистях і стопах. Сидячи на стільці, корчиться, звивається.

2. Не може спокійно сидіти на місці, коли цього від нього вимагають.

3. Легко відволікається на сторонні стимули.

4. Насилу чекає своєї черги під час ігор і в різних ситуаціях в колективі(на зайнятті, під час екскурсій і свят).

5. На питання часто відповідає, не замислюючись, не вислухавши їх до кінця.

6. При виконанні запропонованих завдань випробовує складнощі(не пов'язані з негативною поведінкою або недостатністю розуміння).

7. Насилу зберігає увагу при виконанні завдань або під час ігор.

8. Часто переходить від однієї незавершеної дії до іншої.

9. Не може грати тихо, спокійно.

10. Балакучий.

11. Часто заважає іншим, пристає до оточення(наприклад, втручається в ігри інших дітей).

12. Часто складається враження, що дитина не слухає звернену до нього мову.

13. Часто втрачає речі, необхідні в дитячому саду, на вулиці.

14. Іноді здійснює небезпечні дії, не замислюючись про наслідки, але пригод або гострих відчуттів спеціально не шукає(наприклад, вибігає на вулицю, не озираючись на всі боки).

Передумови до діагнозу вважаються правомірними, якщо наявні щонайменше вісім з усіх симптомів.

Рекомендації батькам

1. Якщо є можливість, постарайтеся виділити для дитини кімнату або її частину для зайняття, ігор, самоти(тобто його власну "територію"). У оформленні бажано уникати яскравих кольорів, складних композицій. На столі і в найближчому оточенні дитини не повинно бути відволікаючих предметів. Гіперактивна дитина сама не в змозі зробити так, щоб ніщо стороннє його не відволікало.

2. Організація усього життя повинна діяти на дитину заспокійливо. Для цього разом з ним складіть розпорядок дня, наслідуючи яке, проявляйте одночасно гнучкість і завзятість. Їда, гри, прогулянки, відхід до сну повинні здійснюватися в один і той же час. Нагороджуйте дитину за його дотримання.

3. Визначте для дитини коло обов'язків, а їх виконання тримаєте під постійним спостереженням і контролем, але не занадто жорстко. Частіше відмічайте і хваліть його зусилля, навіть якщо результати далекі від досконалості.

4. Стежте за своєю мовою, намагайтеся говорити спокійним голосом. Гнів, обурення погано піддаються контролю. Виражаючи невдоволення, не маніпулюйте почуттями дитини і не принижуйте його.

5. Не застосовуйте фізичне покарання. Пам’ятайте, що ваші відносини з дитиною повинні ґрунтуватися на довірі, а не на страху. Дитина повинна завжди відчувати вашу допомогу та підтримку. Разом вирішуйте виникаючі труднощі.

6. Частіше говоріть «так», уникайте слів «ні» та «не можна»

7. Якщо ви щось забороняєте дитині, намагайтесь пояснити, чому це робите.

8. Упровадьте балову чи знакову систему нагородження (можна кожний хороший вчинок відзначати зірочкою, а певну їх кількість винагороджувати іграшками, солодощами чи обіцяною поїздкою).

9. Визначьте для дитини рамки поведінки – що можна та що не можна. Незважаючи на наявність певних недоліків, гіперакитивні діти повинні справлятися з звичайними для усіх дітей труднощами. Ці діти не потребують, щоб їх відстороняли від загальноприйнятих вимог.

10. Уникайте по можливості великих скупчень людей. Перебування у магазинах, на ринках тощо сприяє збудженню дитини.

11. Оберігайте дитину від перевтоми, оскільки вона призводить до зниження самоконтроля та збільшенню рухової активності. Не дозволяйте дитині довго дивитися телевізор.

12. Намагайтеся, щоб дитина висипалася. Недостаток сна призводить до ще більшого погіршення уваги та самоконтроля. На прикінці дня дитина може стати некерованою.

13. Розвивайте у неї свідоме гальмування, вчить контролювати себе. Перед тим, як щось зробити, нехай порахую від 10 до 1.

14. Давайте дитині більш можливостей витрачати надлишок енергії. Корисна щоденна фізична активність на свіжому повітрі – тривалі прогулки, біг, спортивні заняття. Розвивайте гігєничні навички. Але не перевтомлюйте дитину.

15. Обов’язково зверніться до лікарів за призначення лікування, інакше усі ваші зусилля будуть марні.