Кроки, які варто зробити батькам у разі дитячої істерики

Істерики бувають у всіх. Незалежно від віку. Маленькі діти гірше справляються зі своїми емоційними реакціями, тому їх легше звинуватити в нестриманості та бажанні маніпулювати, забуваючи про те, що в стані істерики людина не може справитися з собою, їй по-справжньому погано, вона не може змінити дійсність звичним способом і не справляється з усвідомленням того, що відбувається.

Коли у дитини істерика, перш за все, їй потрібна допомога. Не можна стримувати емоції. Вони рефлекторні. Тому, якщо ви хочете не просто задавити дитину, вселяючи їй страх висловлювати свої емоції, слід перестати сприймати істерики як спосіб маніпуляції і поставитися до них по-людськи. Тобто з розумінням того, що відбувається, і бажанням допомогти.

Для істерики характерні пікові переживання (у ці моменти розмовляти і пояснювати марно – дитина не здатна почути, треба просто перечекати), які змінюються спадами, тому що настає виснаження. Дитині потрібно принаймні набрати повітря, віддихатися – щоб піти «на нове коло». І ось у цьому стані потрібно «ловити» дитину – у стані емоційного спаду вона здатна почути, здатна до якогось конструктивного діалогу. Батькам потрібно уважно спостерігати, перебуваючи максимально поряд, і коли істерика пішла на спад, в цей момент можна починати шкодувати і намагатися щось пояснити.

Істерика, в переважній більшості випадків, не має відношення до первісного предмета спору. І навіть діти це розуміють. Якщо їм потім пояснити та навчитися справлятися зі своїми почуттями. Важливо розвести - і для себе теж - стан істерики і предмет розмови. І ось тут ваша позиція має бути твердою. Чи не впадайте в афект самі.

Якщо відчуваєте, що теж у відповідь не справляєтеся зі своїми емоціями і відчуваєте гнів, образу, лють, безпорадність – запропонуйте допомогу і собі. Випийте води, дихайте глибше. Не звалюйтесь у дитячу позицію та примітивне відігравання. Постарайтеся залишитися дорослим і надійним батьками для своєї дитини в такий важкий момент для неї.

Конструктивна розмова про предмет істерики можлива лише через якийсь час після того, як людина заспокоїться. Дитина не може почути нікого і нічого зовні – поки всередині вона переповнена люттю, горем та почуттям несправедливості.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. По-перше, виявити емпатію (співпереживання). Російською це називається шкода. Жаліти людині, якій погано, це нормально.

2. Повідомити дитині про це. Це дуже важливо – почути, що тебе шкодують. Потрібно повідомити людину, що ми бачимо, розуміємо, що їй погано, помітили, що вона страшенно засмучена. Бажано спокійно, ще краще - обійнявши, так, щоб дитина почула, побачила і відчула, що ви щиро співпереживаєте їй.

3. Далі пропонуйте допомогу. Запитуйте, насамперед, що потрібно людині для того, щоб упоратися з цим тяжким станом. Можна запропонувати попити, або сказати: «Дихай, любий, дихай, мій добрий. Давай три рази вдихнемо і видихнемо» (дихальні техніки - один з найефективніших способів емоційного регулювання). Не втомлюйтесь допомагати. Дитина повинна бачити, що ви не кидаєте її віч-на-віч з його важкими почуттями і хочете допомогти йому.

4. Якщо дитина відштовхує вас, відійдіть (а не скривджено вийдіть). Відійдіть на ту відстань, яка потрібна дитині для того, щоб не відчувати ваше вторгнення і, водночас, не бути залишеною мамою. Важливо розуміти, що в стані істерики дитина у розпачі кричить одночасно: «Іди!» і "Не кидай мене ...". Тому ті батьки, які у відповідь на істеричний крик: «Іди!!!» дійсно встають і демонстративно виходять із кімнати, показують нездатність контейнувати дитячі переживання: тим самим вони не можуть навчити його поводитися зі своїми емоційними реакціями, бо самі діють у цей момент із дуже дитячої позиції.

До певного віку у дітей не сформовані відділи мозку у лобових частках, які відповідають за самоконтроль та вибір стратегії поведінки. Дитині не вистачає власного досвіду для зміни свого емоційного стану – і це говорить про його вразливість і про те, що вона потребує допомоги батьків. Дитина реагує зовнішні стимули, в дитини формується безліч нових нейронних зв'язків, які ще отримали закріплення. Які саме стратегії поведінки отримають позитивне закріплення та як дитина навчиться справлятися зі своїми афектами – залежить від вас.

Удачі та терпіння, дорогі батьки, на нашому не завжди легкому шляху!