Перша допомога при гострому стресі

У відповідь па гострий стрес (щось вибило з колії, хтось розлю­тив, начальник вилаяв або домашні дали привід нервувати), орга­нізм мобілізує внутрішні резерви. Далі гострий стрес поступово охо­плює людину. Є перелік порад і рекомендацій які необхідно знати кожному і використовувати відразу ж після дії стресових факторів.

· Антистресове дихання.

Повільно зробіть глибокий вдих через ніс, на межі вдиху на мить затримайте дихання, після чого зробіть через ніс видих якомога повільніше. Це заспокійливе дихання. Постарайтеся уявити собі, що і кожним глибоким вдихом і тривалим видихом ви звільняєтеся від стресового напруження. Набувайте, що антистресо­ве дихання - головна складова психосоматичної рівноваги.

· Хвилинна релаксація.

Розслабте куточки рота, зволожте губи. Розслабте плечі. Зосередьтеся на вправі свого обличчя і положенні тіла. Пам'ятайте, що вони відображають ваші емоції, думки, внутрішній стан. Цілком природно, ви не хоче щоб навколишні знали про ваш стресовий стан. У цьому випадку ви можете змінити вираз обличчя шляхом розслаблення м'язів.

· Уважно огляньте приміщення, у якому ви знаходитеся.

По­вільно, не кваплячись, подумки знайдіть у ньому 7 червоних пред­метів, постарайтеся цілком зосередитися на цьому. Говоріть подумки самі собі: «Червона обкладинка, зошита, червоні фіранки, червона ваза для квітів і т.д. Або просто, переводячи погляд, думки опи­суйте оточуючі вас предмети: «Коричневий стіл. Білі фіранки» і т.д. Зосереджуючись на кожному окремому предметі відволікаєтесь від внутрішнього стресового напруження, скеровуючи свою увагу на раціональне сприйняття навколишнього оточення.

Використайте будь-яку можливість, щоб змочити чоло, скроні та артерії на руках холодною водою.

· Зміна оточення.

Якщо дозволяє ситуація залишіть приміщення, в якому у вас виник гострий стрес. Перейдіть в інше, де нікого немає, чи вийдіть на улицю, де ви зможете залишитися наодинці зі своїми думками. Розгляньте подумки приміщення (якщо ви вийшли па вули­цю - то навколишні будинки, природу, як у попередньому пункті).

· Наберіть водуу чашку, зосереджено випийте її. Зосередьте у вагу на відчуттях в той момент, коли вода буде текти по горлу.

· Уявіть себе в приємному середовищі - на пляжі, в ванні, в лісі і т. д.

· Щоб швидше нормалізувати стан, необхідно дати собі поси­лене фізичне на вантаження (20-30 присідань, біг на місці, підйом пішки на 3—1 поверх).

· Існує багато механізмів фізіологічної розрядки, які здійсню­ють відновлюючи вплив на людину. Зовні вони проявляються у вигляді сліз, сміху, бажання вдарити, виговоритися і тд. Почуття роздратування,агресії можна зняти за допомогою фізичної розрядки: зробити декілька ударів ногою по уявному пред­мету, по боксувати подушку, «випустити пару».

· Розрядіть емоції— виговоріться комусь до кіпця. Після того, як людина виговориться, її збудження знижується і вона може ус­відомити свої помилки або прийняти правильне рішення.

· Якщо у васна даний момент немає можливості з кимось пого­ворити ви можете самостійно покращити свій етап таким чином: розкажіть про те. що вас хвилює, самому собі. Сядьте зручніше пе­ред дзеркалом і поговоріть самі із собою. Розкажіть про все, що з вами сталося, і спробуйте проаналізувати те, що трапилось. Гово­ріть самі із собою доти, доки все, що вас хвилює, не буде промовлено вголос і ви не відчуєте полегшення.

· Деяким краще допоможе перенесення всіх своїх хвилювань на папір. Напишіть собі листа. Довірте паперу все, що відчуваєте і думаєте. Цей спосіб має ту перевагу, що письмова мова коротша та логічніша. У процесі змалювання ситуації в листі, розуміння проблеми настає швидше, ніж під час розмови. Лист можна відра­зу знищити або сховати й перечитати, коли вас знову почнуть хвилювати травматичні події. Ви згадаєте свій стан і зрозумієте, що зможете з ним упоратись, як і минулого разу.

· Інший спосіб— «порожній стілець». Уявіть, що на ньому си­дить людина, яка образила вас, висловіть їй свої почуття. Зараз ви можете сказати все, що хочете.

· Відволікання.

Займіться якою-небудь діяльністю — усе одно якою: почніть прати білизну, мити посуд чи прибирати. Секрет цього способу простий: будь-яка діяльність, і особливо фізична праця, у стресовій ситуації викопує роль громовідводу, допомагає відволіктися від внутрішнього напруження, «спустити пару».

· Математика.

Візьміть калькулятор чи папір і олівець і спробуй­
те підрахувати, скільки днів ви живете на світі (число повних років
помножте на 365, додаючи по одному дні на кожний високосний рік,
і додайте кількість днів, що пройшли з останнього дня народження).
Така раціональна діяльність дозволить вам переключити свою увагу.
Постарайтеся згадати який-небудь особливо примітний день вашого
житгя. Згадайте його в подробицях, нічого не пропускаючи.

Спро­буйте підрахувати, яким по рахунку був цей день вашого житгя.

· Переключення.

При надмірному збудженні, в корі головного мозку утворюється домінуюче вогнище збудження, яке наділене здат­ністю підпорядковувати собі всю діяльність організму, всі вчинки та думки людини. Отже, для заспокоєння його треба ліквідувати або створити конкуруюче. Чим більш захоплююча діяльність, тим лег­ше його створити. Згадайте приємну подію із власного життя, уявіть, що ця подія повторилася і ви знаходитесь в такому ж стані. Зробіть таке саме обличчя, посмішку, поставу, відчуйте цей стан всім тілом.

· Спілкування.

Поговоріть на яку-небудь сторонню тему з будь-якою людиною, що знаходиться поряд: сусідом, товаришем по ро­боті. Якщо ж поруч нікого немає, зателефонуйте своєму другові чи подрузі. Це свого роду відволікаюча діяльність, що здійснюється.