Пачканьє штанців. Нетримання калу (енкопрез)

Поради батькам щодо подолання проблем з нетриманням калу у дитини.

/Files/images/styd_1405488896.jpg

Пачканьє штанців, або, користуючись медичним терміном, енкопрез, - явище досить звичайне, що не розглядається як відхилення від норми. Нетримання калу трапляється у дітей на певному етапі зростання, вже після того, як їх привчили до охайності.

Найчастіше трапляється з дітьми, у яких сильно розвинене почуття відособленості, і з тими, які схильні настільки зосереджуватися на своїх заняттях, що не бажають перерватися вчасно - щоб встигнути скористатися туалетом.

Ось як можна пояснити дитині проблему з пачканьєм штанців:

Кишечник, також, як і сечовий міхур, посилає сигнал мозку: "Мені потрібно звільнитися". (Намалюйте на аркуші паперу кишечник внизу, мозок - вгорі і з'єднайте їх стрілкою; користуйтеся цією схемою, пояснюючи дитині суть проблеми.) Коли кишечник сповнений, він повідомляє мозку про те, що йому треба випорожнитися, і мозок відповідає: "Поспішай в найближчий туалет". (Цей рефлекс дефекації, або спорожнення кишечника, здійснюється автоматично) "Якщо ти, - звертаюся я до дитини, - прислухаєшся до того, що говорить тобі мозок, мозок і животик продовжать говорити один з одним; ти підеш в туалет, коли це необхідно, і твої штанці залишаться чистими ".

"Але, припустимо, ти не чуєш, що каже тобі мозок, - або тому що ти дуже зайнятий або ти просто не в змозі почути "голос" мозку і животика. В такому випадку вони перестають спілкуватися один з одним. Животик звільняється, коли забажає, і в результаті штани у тебе забруднені. Зазвичай спеціальний м'яз в кінці животика стискається і тим самим допомагає тобі утримати кал, поки ти доберешся до туалету. Іноді цей м'яз під назвою "сфінктер" лінується і залишає животик відкритим. і ось трапилася біда - кал в штанцях ".

"А як ми можемо не допустити цього?" - запитаєте ви. (Спонукайте дитину саму пошукати відповідь.) І продовжуйте: "По-перше, ти можеш завжди прислухатися до того, що говорить тобі животик. Замість того щоб уйти з головою в якесь заняття і не звертати увагу на своє тіло, поквапся в туалет, як тільки почуєш, що животик каже: "Я сповнений".

Діяльний малятко-кишечник. Ведіть разом з дитиною щоденник пачканя штанців. Що буває причиною запору і що буває причиною нетримання калу? Не мажеться дитина, коли вона відчуває напругу в груповій грі? Чи не поглинена вона грою настільки, що залишає без уваги сигнали кишечника? Маленькі діти з малими-кишечниками так забудькуваті ... Якщо щоденник дозволить вам виявити залежність між грою і пачканієм штанців, поясніть це дитині. "Як тільки ти відчуєш тиск в кишечнику, йди в туалет. Не терпи".

Збентежений малятко-кишечник. Деякі діти соромляться необхідності піти в туалет. Їм не хочеться, щоб їхні товариші по грі знали, що їм потрібно в туалет; вони не просять у виховательки дозволу піти в туалетну кімнату. Ці діти пригнічують сигнали кишечника; свідомо чи несвідомо вони переконують себе - і свій кишечник - в тому, що їм насправді не потрібно в туалет. Переконайте дитину, що ходити в туалет так само нормально для людей, як і їсти. Всі це роблять. Можливо, деяким дітям важко собі уявити, що їх вихователька теж заходить в туалетну кімнату.

Лінивий малятко-кишечник. Деякі діти не хочуть "втрачати час" на те, щоб піти в туалет. Замість того щоб перервати гру, витратити час на шлях до туалету, спустити трусики, брючки, знову одягнутися і знову включитися в гру, дитина не звертає уваги на сигнали свого організму. Ви полегшите дитині процедуру відвідування туалету, якщо подбаєте про те, щоб в її штанцях і трусиках були прості гумки (варіант не для дитячого садка. Тут необхідно проводити роботу наведу на самому початку).

Закупорений малятко-кишечник (для уточнення необхідно звернутися до лікаря). Як це не парадоксально, але найбільш поширеною (з числа медичних) причиною пачканя штанців є запор. Такий діагноз вражає батьків ( "Але ж потекло ..."). Так, штанці забруднені рідким калом, який просочується між твердим і стінками кишечника. Оглянувши дитину, лікар може підтвердити, що причиною проблеми є запор. Пом'якшувальна стілець натуральна клітковина - це курага, чорнослив, пластівці з висівками і незбиране насіння льону, що продаються в магазинах здорового харчування (посипайте ними вранці кашу для дитини), це свіжі сливи і грушевий сік, а також сливове пюре (в тому випадку, якщо дитина не їсть свіжі сливи); з метою пом'якшення стула давайте дитині додатково дві склянки води в день. Проявляйте терпіння, коли в кишечнику у дитини утворилася "пробка". Стінки кишечника можуть виявитися настільки розтягнутими внаслідок запору, що, можливо, пройде місяць, перш ніж ви помітите поліпшення.

Чутливий малятко-кишечник. Поясніть дитині, що відбувається. Він повинен знати, чому він бруднить штанці. Можливо, деякі з його товаришів теж бруднять штанці. Скажіть, що він вже великий, а ось його кишечник ще маленький, і що ви допоможете йому справлятися з собою. Він повинен відповідати за своє тіло, за свій організм. Коли його мозок і його кишечник подають йому сигнали, він повинен прислухатися до них. Поясніть дитині, що іноді слідом за засмученим чимось мозком засмучується і кишечник, а значить, не працює так, як йому належить. Якщо сам він відчуває напругу, його кишечник теж напружений. Уникайте різких зауважень, критики. Дитина і без того наслухається кількостей від однолітків, братів і сестер. Діти, "освоюють" свій організм, своє тіло, потребують вашої допомоги.

Пачканьє штанців як вибір. Якщо підросли діти (старше шести) бруднять штанці свідомо, а не випадково, вони вже досить великі, щоб навчитися відповідати за свої вчинки і прати брудні штанці. Звідси зміцнюється стимул придбати здорову звичку спорожняти кишечник. Якщо такий підхід неефективний або надає лише тимчасову дію, переходите до іншого методу. Спокійно (а зовсім не караючим тоном) скажіть дитині: "Наступного разу, коли ти забрудниш штани, ти проведеш залишок дня в своїй кімнаті і будеш сидіти на черствому хлібі і воді". Такі слова він напевно не пропустить повз вуха; він зрозуміє, що ви всерйоз мають намір покінчити з цією проблемою. Ви ж хочете, щоб йому ніколи більше не доводилося відчувати сором !!!

Порвати з подібною звичкою не вдається миттєво, як за помахом чарівної палички. Чим довше звичку терпіли, тим більше часу буде потрібно на її усунення. Ось чому краще відразу ж викорінювати пачканье штанців - як тільки ви помітили, що випадок повторюється, - а не відкладати справу на потім, в надії, що все пройде само по собі.

Сердитий малятко-кишечник. У більшості дітей забруднені штанці, як і мокра постіль - прикрі віхи зростання; мова не йде про порушення психіки. Деякі діти не можуть впоратися з цією проблемою місяці і навіть роки; то, що виявляється в штанцях, - знак емоційного занепокоєння, що криється глибоко в душі дитини, наприклад, хронічно стримуваної люті або постійного з'ясування з батьками або братами і сестрами питання "Хто сильніший?" Порушують здорову діяльність кишечника у дитини і порушення звичного ходу життя (переїзд, розлучення батьків, хвороба). Консультуйтеся у фахівців.

Але перш ніж ви запишетесь на прийом або запишете дитину, нехай спочатку спостерігає дитину педіатр та проведе ретельний огляд. Проаналізуйте також обстановку в сім'ї і обміркуйте ці випадки: з'ясуйте, що могло б послужити поштовхом до цих неприємних фактів. Поговоріть з дитиною, пообіцяйте їй, що ви докладете всіх зусиль до того, щоб усунути причини, що позбавляють її рівноваги, вона же, зі свого боку, повинна щосили постаратися тримати під контролем діяльність кишечника.

Сімейна терапія передбачає внесок кожного, і ваша дитина відреагує найкращим чином на ці об'єднані сили.

Джерело: Вільям і Марта Сірс "Виховання дитини від народження до 10 років".

Кiлькiсть переглядiв: 239